KARAŠICA-VUČICA d.d. za vodno gospodarstvo i graditeljstvo Donji Miholjac je tvrtka sa 125-godišnjom tradicijom obavljanja poslova u vodnom gospodarstvu, te je kao takva nositelj Suglasnosti RH-Državne uprave za vode za obavljanje poslova od osobitog značaja za upravljanje vodama.
Sukladno Zakonu o trgovačkim društvima, tvrtka je kao dioničko društvo registrirana kod Trgovačkog suda u Osijeku 11. svibnja 2000. godine pod br: T-t-99/1599-6, MBS: 030037688.
Društvo je, također, ishodilo Suglasnost RH-Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za građenje građevina skupine D. Osnovnu djelatnost Društva čine radovi iz vodnog gospodarstva, održavanje i izgradnja sustava na slivnom području, te radovi niskogradnje na tržištu. Društvo 2011. godine svoje poslovanje u potpunosti je uskladilo sa sustavom upravljanja kvalitetom i zaštitom okoliša ISO 9001:2015 i
ISO 14001:2015, a ova praksa se i dalje nastavlja redovnim recertificiranjem.
Velike površine plodnoga slavonskog tla u srednjem su vijeku izložene poplavama. Rijeke i potoci razlijevali su se posvuda plaveći polja i onemogućavajući njihovu obradu. Zbog nereguliranih rijeka i potoka cjelokupno je gospodarstvo bilo u lošem stanju, unatoč idealnim prirodnim uvjetima. Osim šteta u gospodarstvu redovito su se kao posljedica poplava javljale različite zarazne bolesti. Ulaskom naših zemalja u sastav Habsburške Monarhije započinje snažniji gospodarski razvitak, krče se šume i grade putevi. Međutim nasipi za željezničke pruge i ceste nisu bili uvijek dobro postavljeni, onemogućivali su prirodno otjecanje vode te se stanje još pogoršavalo. Stoga su pojedina vlastelinstva na svojim posjedima kopala kanale za odvodnjavanje. Međutim, to su bili pojedinačni radovi od kojih nije bilo velike koristi.
Nastojanjima pojedinaca i uz potporu vlasti krajem prošloga stoljeća u Slavoniji se osnivaju vodne zadruge za obranu od poplava. Tako je 1896. godine u Donjem Miholjcu osnovana i Zadruga za regulaciju potoka Karašice i Vučice te njihovih pritoka. Odmah nakon osnivanja Zadruga na temelju znanstvenih i stručnih radova svojih inženjera izvodi radove na reguliranju svog slivnog područja. Tijekom stotinu godina rada obavljen je ogroman posao. Regulirana su korita glavnih recipienata, prokopani kanali, sagrađeni mostovi, propusti i druge vodne građevine. Poplave su prava rijetkost, ali se još uvijek događaju u izuzetno kišnim razdobljima kakvo je bilo u rujnu 1996. godine. To pokazuje da postojeći sustav još uvijek nije do kraja izgrađen i da se mora dograđivati sukladno novim znanstvenim spoznajama, tehničkim mogućnostima i potrebama ljudi i gospodarstva. U novije je vrijeme sve jače zagađivanje voda te se nameće potreba njihovog pročišćavanja i zaštite.
Do sada izgrađeni sustav je, zapravo samo temelj na kome se mora dalje raditi i dograđivati ga, što je budućom obvezom “Hrvatskih voda” i “Karašice-Vučice”.
Ustroj
Rad tvrtke organiziran je kroz pet organizacijskih jedinica:
ODJEL OPERATIVE
ODJEL MEHANIZACIJE
PROJEKTNI ODJEL
FINANCIJSKO-RAČUNOVODSTVENI ODJEL
PRAVNI I OPĆI ODJEL
Tvrtka trenutno zapošljava ukupno 102 radnika zaposlenih na neodređeno vrijeme, različitih profila zanimanja i struka (građevinske, geodetske, strojarske, ekonomske, pravne itd.), a tijekom građevinske sezone svake godine dodatno se zapošljava 20-tak sezonskih građevinskih radnika.